RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Jaką antenę wybrać?   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 18:34
 Przeczytane:  67255 razy  
Autor: Marcin Kurek

Często posiadacze tunerów i wież wyposażonych w wejście antenowe stają przed pytaniem "jakiej użyć anteny?". Czy poprzestać na dostarczonym wraz z radiem kabelkiem czy raczej zainstalować antenę zewnętrzną?
Poniżej opisano jakie efekty można osiągnąć stosując najczęściej spotykane rozwiązania.Kabelek
Zazwyczaj nie gwarantuje dobrego odbioru wszystkich stacji, choć w pobliżu stacji nadawczych może dawać poprawne efekty. Jeśli nie słyszymy w tle ulubionych stacji denerwującego szumu można na tym poprzestać. Wady - duża przypadkowość takiego rozwiązania, wymaga wielu prób z ułożeniem przewodu; obecność osób w określonych miejscach pomieszczenia może powodować pogorszenie odbioru ("trzeszczenie"); nie zapewnia wysokiej jakości odbioru hi-fi, nie można w pełni wykorzystać możliwości odbiornika.Czasami jednak daje nadzwyczaj dobre efekty.

Antena
Dla uzyskania poprawnych efektów antena powinna być umieszczona na zewnątrz budynku.

UWAGA! W przypadku instalacji anteny w miejscu wyeksponowanym (dach) należy zabezpieczyć ją przed wyładowaniami piorunowymi i statycznymi przepięciami atmosferycznymi (ładunki statyczne powodują nieprzyjemne "kopanie" przewodu i mogą uszkodzić odbiornik). Maszt antenowy powinien być połączony do piorunochrona jak najkrótszym przewodem uziemiającym (grubym! - miedziany minimum 4mm kw.), dodatkowo należy zapewnić połączenie do masztu oplotu przewodu antenowego. Jeśli w budynku brak piorunochrona zarówno maszt jak i oploty przewodów antenowych powinny być uziemione.
W PRZYPADKU BRAKU UZIEMIENIA UDERZENIE PIORUNA MOŻE SPOWODOWAĆ ZNISZCZENIE ODBIORNIKA, A TAKŻE CAŁEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ W BUDYNKU I POŻAR.

Większość współczesnych tunerów i wież posiada koncentryczne wejście antenowe 75 omów. Do połączenia z anteną należy więc użyc antenowego przewodu koncentrycznego 75 omow. Do poprawnego połączenia przewodu z większością anten odbiorczych niezbędny jest jeszcze tzw. symetryzator, który montuje się na zaciskach anteny (chyba, że producent określił w instrukcji inaczej). Symetryzator musi obejmować pasmo UKF-FM. Połączenie anteny z antenowym przewodem koncentrycznym bez użycia symetryzatora spowoduje rozstrojenie anteny i w rezultacie pogorszenie odbioru.

Typy anten
Dookólna, "okrągła"
Ostatnio bardzo chętnie instalowana ze względu na możliwość odbioru z wielu kierunków i niewielkie rozmiary. Antena ta ma jednak poważne wady: mogą wystąpić problemy z odbiorem słabszych stacji nadawanych w polaryzacji pionowej; dookólność powodująca podatność anteny na odbiór także sygnałów odbitych od budynków, gór itp., co może być przyczyną dużych zakłóceń odbioru stereofonicznego (trzeszczenie, odbiór monofoniczny jest zazwyczaj poprawny). Nie jest więc polecana w obszarach gęsto zabudowanych, górzystych. Daje efekty raczej w pobliżu stacji nadawczych.

Pionowa, "prętowa"
Rzadziej spotykana. Wady podobne do poprzedniego rodzaju anteny: problemy z odbiorem słabszych stacji nadających w polaryzacji tym razem poziomej, podatność na odbiór odbić. Z tych względów nie polecana w obszarach gęsto zabudowanych, górzystych. Daje efekty raczej w pobliżu stacji nadawczych.

Dipol jednoelementowy
Najprostsze i dość skuteczne rozwiązanie. Niewielka kierunkowość pozwala wyeliminować ewentualny odbiór odbić i jednocześnie zapewnić dobry odbiór z wielu kierunków. Antenę można ustawić zarówno w polaryzacji pionowej jak i poziomej (najlepiej w takiej, w której nadaje większość słabszych stacji). Można także wypróbować kompromisowe ustawienie takiej anteny "ukośne" pod kątem 45 stopni do poziomu (lub mniejszym albo większym w zależności od potrzeb - można w ten sposób wytłumić silne stacje na korzyść tych słabszych). Powinno to zapewnić poprawny odbiór stacji w obydwu polaryzacjach. Daje efekty raczej w pobliżu stacji nadawczych.

Antena Yagi dwuelementowa
Antena polecana dla osób, którym zależy na wysokiej jakości odbiorze stereofonicznym i na dobrym odbiorze słabszych stacji. Zwiększona kierunkowość eliminuje odbiór zakłócających odbiór stereofoniczny odbić ale nie wyklucza odbioru z wielu kierunków (konieczne jest jednak znalezienie "kompromisowego" kierunku ustawienia aby wszystkie stacje były odbierane prawidłowo). Antena taka jest bardzo rzadko spotykana w handlu, dlatego zamiennie stosować można antenę trzyelementową (ewentualnie usunąć jeden, najkrótszy element aby zmniejszyć kierunkowość). Można ustawiać w polaryzacji poziomej, pionowej i "ukośnie". Przydatna zarówno w pobliżu jak i w większej odległości od stacji nadawczych.

Antena Yagi trzy- i więcej elementowa
Antena taka zapewnia dobry odbiór w trudnych warunkach, przy słabym sygnale daleko od stacji nadawczych, jak i w gęstej zabudowie (eliminacja odbić). Im więcej elementów tym bardziej zawęża się kierunek odbioru i jednocześnie polepsza odbiór najsłabszych stacji. Można ustawiać w polaryzacji poziomej, pionowej i "ukośnie". Przydatna zarówno w pobliżu jak i w większej odległości od stacji nadawczych.

Uwagi
W przypadku dwóch ostatnich typów anten powinny być one zwrócone w kierunku stacji nadawczych krótszymi elementami.
Ustawienie anteny w polaryzacji "ukośnej" zwiększa niebezpieczeństwo odbioru sygnałów odbitych, może więc wywołać zakłócenia w odbiorze stereofonicznym.

Jak ustawić antenę
Kierunek (dotyczy dipola jednoelementowego i anten Yagi dwu- i więcej elementowych).
Najlepiej doświadczalnie, tak aby uzyskać dobry odbiór jak największej liczby stacji. Na podstawie "Katalogu lokalizacji" można wstępnie oszacować kierunek.

Polaryzacja (poziomo lub pionowo, dotyczy dipola jednoelementowego i anten Yagi kilkuelementowych).
Tu też warto poeksperymentować. Jeśli jednak niemożliwe jest osiągniecię poprawnego odbioru pożądanych stacji można spróbować ustawić antenę "ukośnie" (jak w opisie dipola jednoelementowego). Jeśli i to nie przyniesie rezultatów możliwe jest zakupienie specjalnej zwrotnicy antenowej UKF, za pomocą której można połączyć kilka (typowo trzy) anten razem. Wtedy jedna z nich może być ustawiona w polaryzacji pionowej, druga w poziomej, trzecia według potrzeb. Jeśli i to zawiedzie, można zakupić odbiornik z dwoma wejściami antenowymi. Wtedy w zależności od nastawionej stacji radio samo wybierze właściwą antenę. Zakup takiego tunera to jednak konieczność wydatkowania ponad 1000 złotych. W Polsce (niestety) najwłaściwsze jest rozwiązanie ostatnie, ze względu na przydzielone stacjom częstotliwości i polaryzacje nadawania. Nie tak rzadko zdarza się, że stacje są umieszczane tak blisko siebie (na skali częstotliwości), że jedynym sposobem na poprawny odbiór jest zmiana polaryzacji anteny odbiorczej. Wtedy wygodnie jest mieć odbiornik z dwoma wejściami antenowymi, który dla każdej zaprogramowanej stacji pamięta jaką antenę wybrać.
 Odnośniki  
  • Katalogu lokalizacji
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Teoria

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku