RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Pierwsze lokalne stacje UKF FM w Bydgoszczy   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 19:02
 Przeczytane:  4408 razy  
Autor: Dariusz Karbowski

Pierwszą lokalną bydgoską stacją był oddział Polskiego Radia w Bydgoszczy. Nosiła ona nazwę Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia. Nadawała - o ile pamiętam - pod koniec lat 80 i na początku 90 od godziny 6 rano do 18, a w pozostałych godzinach był transmitowany program IV PR.

Było to i jest wspaniałe radio tylko tyle że teraz nadaje pod nazwą Radio PIK (Radio Pomorza i Kujaw) - wystąpiły także znaczne zmiany programowe. W tamtych latach radio to nadawało na fali 72,62, a obecnie na 100,1 MHz.
Szczególnie miło wspominam sobotnią listę przebojów, którą prowadził pan Wojtek Deluga oraz piątkowe i sobotnie programy nocne od 23 do 4 rano. Prowadzili je najczęściej panowie Mirosław Rogalski i Wojciech Ostrowski. Naprawdę było czego słuchać - liczne konkursy, zabawy, życzenia... Tego obecnie bardzo brakuje. Radia są bardziej drętwe. Tyle o radiu państwoym.

Pierwszym radiem komercyjnym w Bydgoszczy było Radio EL. Studio i nadajnik zamontowane były na 10 piętrze wieżowca Eltry. Zaczęło ono nadawać w grudniu 1993 roku. Początkowo program na żywo nadawany był tylko w ciągu dnia, wieczorem i w nocy transmitowane było jakieś angielskie radio z satelity. Pamiętam że jego dźwięk był dość kiepski, bo za bardzo uwypuklone były wysokie tony. Radio EL nadawało na fali 68,3 MHz oraz 103,0 MHz. Niestety zakończyło ono działalność w 2001 roku, gdy jego częśtotliwość przejęło Radio Eska.

Następnym radiem było Radio Pomoże. Jego nazwa - podawana na antenie - mogła wskazywać, że jest to radio pomorskie oraz że każdemu może pomóc. Ruszyło chyba na wiosnę 1995. Początkowo podczas próbnego nadawania nazywało się Radiem Top 1, lecz po 2 tygodniach zmieniło nazwę właśnie na Pomoże. Nadawało na fali 73,25 oraz 103,5 MHz. Było to bardzo dobre radio o zróżnicowanej muzyce - od najnowszych hitów po starocie. Można tam było usłyszeć takie piosenki, których inne radia nie emitowały.
Szczególnie miły był sobotni poranny Dipol z muzyką disco polo. W każdy dzień tygodnia był wieczorek z innym typem muzyki: filmowa, country, disco polo, dance. Było to ciekawe radio, lecz przejęło je radio Blue, które nawet nie może się równać z poprzednikiem. Jest to po prostu puszczanie w kółko przez cały dzień tych samych kilkudziesięciu piosenek. Można oszaleć.

Przez kilka lat istniało w Bydgoszczy również Radio Vox, które powiązane było z diecezją gniźnieńską. Nadawało ono na fali 66,71 oraz 101,2 MHz. Prezentowało muzykę spokojniejszą i stonowaną.

Niestety wszystkie opisane wyżej radia - oprócz Radia PiK - już nie istnieją. Wielka szkoda, bo obecnych radiostacji prawie się nie da słuchać. Wszystkie są takie same i gdyby nie dżingle nie dałoby się ich odróżnić.
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Wspomnienia - Wydarzenia

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Pierwsze lokalne stacje UKF FM w Bydgoszczy | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.