RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Studio Akcja (Radio Gdańsk)   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 19:31
 Przeczytane:  3630 razy  
Autor opisu: Krzysztof Mikołajski

Pierwszą audycją gdańskiej rozgłośni Polskiego Radia, która zagospodarowała czas antenowy tuż przed północą, było Studio Akcja. Radio Gdańsk emitowało ją w latach 1990-1991 (po powrocie audycji regionalnych do sieci Programu 4 PR), w piątki i soboty, w godzinach od 21:00 do północy.

Specjalnością Studia Akcja były dwa tematy: motoryzacja oraz przeżywający wtedy apogeum popularności środek łączności - CB radio. Z uwagi na dopiero raczkującą wtedy w Polsce telefonię komórkową i kiepski stan telefonii stacjonarnej, radiotelefony CB były głównym środkiem łączności, za pośrednictwem którego do Studia Akcja spływały na bieżąco informacje od użytkowników dróg wybrzeża gdańskiego. Idea łączności obywatelskiej w paśmie 27 MHz była propagowana przez zapraszanych do studia gości - użytkowników pasma obywatelskiego i członków klubów CB. Wśród nich byli także użytkownicy ze Starogardu Gd., a jeden z nich za atut miasta podał rzekomo wysokie położenie, które umożliwiać miało łączność z kolegami z Trójmiasta, Elbląga, i innych odległych (jak na warunki propagacji dla pasma obywatelskiego) miejsc. Zapamiętałem także polemikę szefa gdańskiego klubu CB z dziennikarzami "Audio Video Salonu" Dziennika Bałtyckiego, którzy w artykule pt. "Mikrofalami po oknach" przestrzegali przed instalowaniem anten CB w prywatnych mieszkaniach i ich zgubnym wpływem na zdrowie. "To absurd. Przede wszystkim pasmo 27 MHz to nie mikrofale!" - argumentował klubowicz na antenie Studia Akcja. Oczywiście w audycji nie zabrakło także porad technicznych dla użytkowników CB, szczególny nacisk położono właśnie na bezpieczeństwo użytkowania radiotelefonów i etykietę użytkownika CB: "nie nadawajmy muzyki przez CB, nie nadużywajmy funkcji 'roger-beep', nie przekraczajmy dozwolonej mocy nadawczej 4 W" i wiele innych wskazówek. Było też coś z ogródka radiofonicznego, a raczej kamyczek do niego: "kluby CB radio z całej Polski wielokrotnie sygnalizowały złą jakość produkowanych w kraju odbiorników radiowych i ich nieodporność na zakłócenia powodowane przez radiotelefony CB". Następnie podano dość długą listę odbiorników radiowych, których właściciele najczęściej skarżyli się na sąsiedztwo użytkowników CB radia...

Audycja oczywiście była przeplatana muzyką, która choć podobna do nadawanej obecnie przez większość stacji radiowych, nie nudziła i nie irytowała tak, jak zdarza się to obecnie. Cóż, inne czasy, inny rynek... Czasami w roli powracającego po każdej pełnej godzinie hitu, można było usłyszeć zwykle rzadziej nadawany utwór, za to doskonale nadający się do słuchania w samochodzie u progu nocy (np. "Superconductor" grupy Rush).

Najbardziej zapadającym w pamięć dżinglem audycji było kończące audycję "musimy już iść spać" wypowiadane dziecięcym głosem, tuż przed północą. Głównym prowadzącym Studio Akcja był Tadeusz Mielczarek, wtedy na codzień aktor Teatru Miniatura w Gdańsku (sąsiedzi rozgłośni z ul. Grunwaldzkiej), współpracujący także ze Studencką Agencją Radiową. Później prowadził na antenie Telewizji Gdańsk teleturniej pt. "Znam Gdańsk", a obecnie jako lektor współpracuje z wieloma satelitarnymi stacjami TV (z "offu" prowadzi m.in. magazyny w telewizji TMT).
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Wspomnienia - Audycje

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Studio Akcja (Radio Gdańsk) | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.