RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Nocne FM (Radio Gdańsk)   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 19:36
 Przeczytane:  3328 razy  
Autor opisu: Krzysztof Mikołajski

W pierwszym kwartale 1991 roku w Radiu Gdańsk pojawiła się kapitalna audycja "Nocne FM". Były to początki emisji całodobowej. Początkowo program nadawany był od północy do godziny 4:00, później (aż do 1994 roku) od 2:00 do 6:00.

Co ważne, było to pierwsze duże przedsięwzięcie programowe autorstwa Marcina Sobesty (i jeszcze W. Raszkiewicza, który pracuje do dzisiaj). Dzisiaj takiego programu w nocy próżno szukać - nawet o godz. 3:00 liczba kreatywnych wejść prowadzących zapewniała dobre tempo audycji.

Były to czasy, w których nawet regionalne pozdrowienia telefoniczne budziły dosyć spore emocje. Ciekawą cechą "średniego Sobesty" była dość duża liczba zaskakujących uwag pod adresem osób prywatnych, np. "droga pani, proszę podejść do magnetowidu i nacisnąć OPERATE". Oczywiście nikt nie wiedział o co chodzi... Innym razem była zagadka: "dziś audycję realizuje człowiek, który ma big face". Należało odpowiedzieć, że to Stefan Myszk (pracuje do dziś). Albo konkurs dotyczący radiowych sygnałów: "dobrze, to był sygnał naszego serwisu", "a to także był sygnał serwisu, ale stary!". Jeszcze innym razem nocne zagadki dotyczyły różnych "radiowo - telewizyjnych" numerów telefonów (np. 20-02-21, 20-03-28, 41-12-11, numer Radia PiK w Bydgoszczy, którego oczywiście nikt nie zgadł). Była też rzecz niespotykana, czyli nocne, dialogowe połączenia z Radiem PiK, gdzie była prowadzona audycja o podobnym charakterze! Co więcej, jeden z prowadzacych nocny blok bydgoski (W. Deluga, później w Radiu Inowrocław), przyjechał pewnej nocy do Wrzeszcza na gościnny występ w "Nocnym FM"! Pamiętam smutny głos Sobesty, gdy pewnej nocy z przyczyn technicznych: "niestety, dzisiaj nie będzie połączenia z Bydgoszczą"... Była też jedna godzina pewnego wydania, poświęcona sprawom technicznym, podczas której zadzwonił ktoś z Łodzi z informacją, że "słychać". Na pytanie jaką ma antenę, odpowiedział "trójeczka ze wzmacniaczem".

Były i wpadki. Sobesto lubił korzystać z kompresora i korektora ("o, teraz brzmimy prawie jak Radio Luxemburg") ale czasami coś się sypało i wtedy np. pomimo normalnego działania nadajnika i dekodera w odbiorniku, audycja szła w mono. Pamiętam, że do mikrofonu dorwała się wtedy red. K. Piotrowska (poźniej Radio Zet) i odbierając telefony natknęła się na "pozdrowienia dla realizatora tej audycji". Oczywiście nie "zajarzyła" o co chodzi, bo powiedziala: "dzisiaj właśnie za konsoletą siedzi Marcin, którego rownież pozdrawiam".


Prasa o nocnych audycjach Radia Gdańsk:

Dziennik Bałtycki (7.01.1991)
Gdańskie radio dla nocnych Marków

Wiadomość to jeszcze nieoficjalna, toteż trudno na razie o więcej szczegółów. Faktem jest jednak, że prawdopodobnie już od przyszłego miesiąca program lokalny Rozgłośni Gdańskiej Polskiego Radia będzie nadawany także w nocy. Istnieje projekt 3-godzinnej audycji emitowanej raz w tygodniu od północy do godz. 3. Byłby to program muzyczny o charakterze rozrywkowym. Jeśli dojdzie do jego realizacji można przypuszczać, że spotka się z zainteresowaniem radiosłuchaczy, którzy o tej porze - z różnych przyczyn - jeszcze albo już nie śpią, a lubią gdy towarzyszy im w nocy muzyka rozrywkowa. Niekoniecznie ta firmowana przez I czy III program PR.

Wypada chyba trzymać kciuki za powodzenie projektu. Konkurencji bowiem nigdy za wiele.

(mc)
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Wspomnienia - Audycje

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Nocne FM (Radio Gdańsk) | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.