RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radio SBB Rodło Bytom   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 20:16
 Przeczytane:  12441 razy  
Autorzy: Aleksander Zarzycki, Krzysztof Sagan

Radio SBB Rodło Bytom powstało w 1993 roku. Pierwszą częstotliwością, na której można było słuchać stacji było 70,60 MHz. Początkowo zasięg był niewielki i obejmował tylko miasto. Z czasem trochę się poszerzył. Pierwszą siedzibą radia było niewielkie mieszkanie przy ul. Mickiewicza w Bytomiu.

Po kilku miesiącach stacja przeniosła się na ul. Oświęcimską, skąd nadawała swój program przez siedem lat. Dyrektorem radia był Jan Skalski, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa. Nazwa stacji - Rodło - była nawiązaniem do tradycji harcerskich w Bytomiu, a ściślej do "Rodła" prowadzonego tam przed wojną. Program radia adresowany był do szerokiego kręgu odbiorców z przedziału wiekowego od 19 do 55 lat. Programy autorskie kierowane były do koneserów jazzu, muzyki klasycznej, a nawet heavy metalu. Do 2001 roku w niedzielne popołudnia (13:00), a później poranki (8:00) nadawana była audycja "Lwowska fala", prowadzona przez żonę dyrektora stacji - Danutę Skalską, występującą w lwowsko-bytomskim kabarecie "Pacałycha". Już od samego początku stacja grała też sporo muzyki dance - w soboty od 17:00 do 18:30 na antenie pojawiała się lista dance'owa prowadzona przez Beatę Gargul. Czwartym prezenterem Rodła był Łukasz Tymków. W 1995 roku zasięg radia znacznie się poprawił - stacja otrzymała nową, koncesyjną już częstotliwość 95,1 MHz.

W październiku 1997 roku stacja rozpoczęła współpracę z Radiem Mega FM z Pszczyny. Przez dwa lata w godzinach od 17:30 do 7:00 na częstotliwości Rodła retransmitowany był program Radia Mega FM. Z tego czasu pochodzi też hasło "Jeden program, dwie stacje". W retransmitowanym paśmie znalazła się m.in. lista Mega Beat Dance Chart 20 prowadzona przez Jacka Plutę - autora powstałej w styczniu 1993 roku na antenie rockowego wtedy Radia Flash Śląskiej Listy Przebojów Dyskotek. W październiku 1999 roku stacja zakończyła współpracę z Megą FM. Część pracowników Megi - w tym Jacek Pluta - przeszli wtedy do Rodła i stworzyli nową stację - Radio 95,1 FM. W tym czasie ze stacji odeszła Beata Gargul, a jakiś czas później Łukasz Tymków. Na antenie pojawiły się nowe głosy - Grzegorz Sobik (DJ's Team) i DJ Shlon-x (wcześniej w Mega FM). Wtedy stacja przeniosła się też z Bytomia do siedziby Radia Flash w Katowicach - budynku nowego właściciela. W lutym 2002 roku KRRiT w momencie wydawania nowej koncesji, zezwalającej na kolejne siedem lat nadawania, wyraziła zgodę na zmianę nazwy stacji na PLANETA FM.

Obecnie Radio Planeta FM ma wielu słuchaczy na terenie Śląska. Wśród nich znajdują się nawet osoby z tak odległych miast jak Bielsko-Biała, Rybnik, Racibórz, Zawiercie, Chrzanowie, Olkuszu, a nawet w okolicach Opola. Stacja promuje też wiele grup techno i dance. Dzięki niej na Śląsku i w Zagłębiu powstało też wiele dyskotek.


Dźwięki z Radia Rodło (mp3):
 Odnośniki  
 • Dżingiel 1
 • Dżingiel 2
 • Weekend z Radiem Rodło
 • Dżingiel 1 Radia 95,1 FM
 • Dżingiel 2 Radia 95,1 FM
 • Dżingiel 3 Radia 95,1 FM
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Wspomnienia - Programy

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Radio SBB Rodło Bytom | 0 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.