RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radio RMI FM (sprzed czerwca 2001)   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 20:27
 Przeczytane:  21368 razy  
Autorzy: Szymon Dojaś, Krzysztof Sagan

Radio RMI FM nadaje w Poznaniu od 1992 roku. Przed pierwszym procesem koncesyjnym było obecne w mieście i okolicach na 68,4 i 95,2 MHz. Legalną działalność rozpoczęło na częstotliwości 99,4 MHz, później dostało miejską częstotliwość 90,6 MHz. Na samym początku nazywało się Radio Zet Poznań, później Radio Muzyczno-Informacyjne Poznań, by ostatecznie pozostać pod obecną - skróconą nazwą.

Pamiętam pierwszy raz, kiedy złapałem Radio RMI FM. Było to we wrześniu 1998 roku, bezpośrednio przed rozpoczęciem studiów. Wcześniej nie dysponowałem na tyle dobrym odbiornikiem radiowym, aby łapać cokolwiek w Wągrowcu. Dałem swojego nienowego już "Telefunkena" do przestrojenia. W efekcie zacząłem odbierać dużo stacji, wśród nich większą moją uwagę zwróciła częstotliwość 99,4 MHz, gdzie była najbardziej przyjemna dla ucha i zróżnicowana muzyka. Jak informowały jingle, było to Radio RMI FM. Odbierałem to wprawdzie raz lepiej raz gorzej, ale miałem w bliskiej perspektywie przeprowadzkę do Poznania, i wiedziałem, że tam będzie lepiej... W Poznaniu zorientowałem się, że jest to prawdziwy radio-przyjaciel, radio bliskie słuchaczowi. Przez pierwsze miesiące delektowałem się rozgłośnią, o której zawsze marzyłem.

Radio RMI FM było typowym radiem lokalnym dla wszystkich. Szeroki przekrój muzyki aż zadziwiał - od nowości (miało je zawsze jako pierwsze w Poznaniu) do muzyki z lat 60-tych. Dominowała jednak muzyka lat 80-tych i 90-tych. Co tydzień najnowszy utwór w radiu był grany jako "Powerplay". Serwisy informacyjne o pełnych godzinach przez całą dobę. Piętnaście minut po pełnej nadawane były "Wiadomości Wielkopolskie". Później przez jakiś czas obydwie pozycje informacyjne ukazywały się 15 po pełnej, co dwie godziny. Radio miało też wiele ciekawych audycji autorskich. Oto niektóre z nich:

 • "Lista Przebojów dla Kierowców - Kolejne Pokolenie przed Następną Setką" (Pn 21:00-22:00) - lista z muzyką dla kierowców, zarówno nowszą, jak i starszą, prowadzona przez Jacka Jabłońskiego i Remiego Pospiecha (dziś jedyni DJ-e w RMI FM, którzy pamiętają te dobre czasy; szkoda, że teraz nie puszczają takiej muzyki, jak kiedyś). Lista została zdjęta z anteny w czerwcu 2001 roku.
 • "Popółnocny Koncert Spełnionych Muzycznych Życzeń" prowadzony przez Darka Dyjasa (obecnie pracuje w Radiu Muszkieterów słyszanym w sieci marketów "Intermarché"). Program nie miał stałego terminu. Pojawiał się między 0:00 a 1:00 w nocy zawsze, gdy wspomniany DJ miał dyżur między 22:00 a 2:00. Możliwe dni na pojawienie się tej pozycji to były: poniedziałek-czwartek. Zabawa polegała na tym, że w godz. 23:45-0:00 słuchacze mogli dzwonić do radia w sprawie piosenek, które później były po północy grane na antenie. Audycja została zdjęta w czerwcu 2001.
 • "Prywatka z RMI FM" (Pt 21:00-1:00) prowadzona najczęściej przez Arletę Więckowską (dziś w 107,4 Gold FM) - audycja z taneczną muzyką lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Po odejściu Arlety Więckowskiej w listopadzie 2000 roku prowadzona przez Remiego Pospiecha (który wcześniej czasem zastępował Arletę). Jak latem 2001 Remi Pospiech odszedł (na jakiś czas) do śremskiego Radia Wielkopolska, audycja była w nieco zmienionej formie prowadzona na zmianę przez Anię Stachowską lub Tomka Wandela (żadna z tych osób nie pracuje dziś w radiu). Ostatecznie zdjęta z anteny jesienią 2001. Remi wrócił do RMI FM po zmianie R. Wielkopolska na Rock Radio, ale audycja nie została wznowiona.
 • "Muzyczny Misz-Masz" (So 21:00-2:00) - audycja prowadzona z reguły przez Remiego Pospiecha, z taneczną muzyką lat 80-tych i po trochu 90-tych. Wiosną 1999 zastąpiona przez:
 • "Wieczór Kawalerski w RMI FM" - audycja prowadzona przez Krzysztofa Wójcika i Lilię Ładę-Szczepaniak. Audycję wypełniały rozmowy o tematyce seksu i muzyka nawiązująca do tej tematyki. Zdjęta z anteny w 2002 roku. Dzisiejszym "następcą" tej audycji jest program nadawany w piątek wieczorem. Różnica polega na tym , że w dzisiejszej audycji leci muzyka techno, jedynie rozmowy dalej dotyczą seksu.
 • "Zmagania Kochania" (Nd 21:30-23:00) - jedyna audycja, która istnieje do dzisiaj, jednak obecnie pod nazwą "Zawiłości Miłości". Każda audycja dotyczy określonego problemu miłosnego i słuchacze się w jego sprawie wypowiadają na antenie. Wtedy prowadzona przez Jacka Jabłońskiego i Monikę Seredyńską (dziś Monika pracuje w Esce Poznań pod nazwiskiem Nowakowska - po zmianie stanu cywilnego), dziś partnerką Jacka jest Małgorzata Seidler.

Zmiany w Radiu RMI FM rozpoczęły się w czerwcu 2001. Wtedy zniknęło z anteny wiele audycji. Zmienił się też diametralnie profil muzyczny stacji. Stacja zaczęła grać same nowości muzyki pop. Wtedy opuszczałem Poznań, więc dalszych zmian nie mogłem śledzić dokładnie. Jesienią w Radiu RMI FM dominowały rap i hip-hop, więc rozgłośnia była nie do słuchania. Kolejna zmiana przyszła ok. Bożego Narodzenia 2001. Radio zaczęło grać lżejszą muzykę, praktycznie nie było nowości (coś podobnego do dzisiejszego Radia Plus). Latem 2002 radio wróciło do grania nowości muzyki pop, jesienią zaczęło powoli wprowadzać do ramówki muzykę techno i klubową, a w roku 2003 coraz częściej zaczął pojawiać się hip-hop i style pochodne.

Dzisiejsze RMI FM to mieszanka muzyki techno i hip-hopu, czasem pojawiają się najnowsze przeboje muzyki pop. Trochę łagodniejsza muzyka leci w czasie programu "Zawiłości Miłości" oraz czasem w porze nocnej. Ogólnie, RMI FM to obecnie radio z bardzo wąską grupą docelową - młodzież gimnazjalna i szkół średnich oraz tzw. "klubowicze" (bywalcy dyskotek). Z mojego punktu widzenia, RMI FM z jednej z najlepszych rozgłośni w kraju stało się knotem, którego nie da się słuchać...

Zobacz też: Wspomnienia o Radiu ZET Poznań
 Odnośniki  
 • Wspomnienia o Radiu ZET Poznań
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Wspomnienia - Programy

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Radio RMI FM (sprzed czerwca 2001) | 3 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Radio RMI FM (sprzed czerwca 2001)
  Autor: Anonymous dnia wto 10 sty 2006 18:40
  Z niezwykłą uwagą przeczytałam "Wspomnienie" o dawnym RMI. Muszę przyznać, że trochę się rozmarzyłam, wspominając stare, dawne czasy. Chciałabym jednak dołączyć do tej obszernej relacji, kilka uzupełnień. Wśród programów, które autor artukułu przytoczył i omówił, nie znalazłam takich jak lista przebojów "HOP NA TOP", program TOP MIX, "Muzyczny Jednoręki Bandyta", 60 sekund, KLOPPS i program muzyczny Krzysztofa Frąckowiaka. "HOP NA TOP" w ostatnich swych wydaniach wiele stracił, ale pamiętam czasy, kiedy tę listę prowadził Jurek Piasny - człowiek, który znał się na rzeczy(nie jestem pewna, ale on chyba też początkowo prowadził listę HIT ZA KIEROWNICĄ. Kiedy Jurek odszedł, listę przejął Darek Dyjas - troszkę to wszystko straciło polotu i blasku, ale nadal było na dobrym poziomie.
  TOP MIX pojawiał się codziennie późnym popołudniem (od 18-20?nie pamietam)- program poświęcony głównie nowościom i hitom ostatnich miesięcy. Muzyka dobra i nieagresywna. Prowadzący się zmieniali w zależności od dyżuru. Wprawieni słuchacze mogli rozpoznać prowadzącego po rodzaju muzyki, która się pojawiała (nie było jeszcze tak długich playlist, było miejsce na indywidualne zainteresowania muzyczne D.J-ów).
  "Muzyczny Jednoręki Bandyta" - nie wiem, od kiedy funkcjonował na antenie, ale przyprawiał mnie o dreszczyk emocji (zwłaszcza, na początku, gdy pojawiał się późnym wieczore). Prowadzenie zmienne.
  60 sekund - najczęściej prowadził ten konkurs Darek Dyjas. On też przygotowywał najtrudniejsze pytania. Chodziło o to, by w ciągu 60 sekund odpowiedzieć dobrze na 5 pytań (tylko TAK lub NIE). Pojawiał się po 22.
  KLOPPS - o tym programie wiem najmniej. Nawet nie potrafię do końca rozszyrować skrótu. Na pewno: Kapitalna Lista Odlotowych Polskich Przebojów S? Mało muzyki, ale dużo zabawnych dialogów Krzysztofa Frąckowiaka i Michała Zybały. Program był w czwartki wieczorem. Kiedy z radia odszedł Michał Zybała, lista się skończyła.
  Program muzyczny Krzysztofa Frąckowiaka - najpierw miał bardzo kameralny charakter. W ciągu całego tygodnia prezentowano na antenie kilka fragmentów piosenek, a w niedzielne popołudnie można było zadzwonić do radia i zaśpiewać te, którą się wybrało. Potem cały konkurs nabrał rozmachu - był transmitowany z klubu SAMI SWOI na rynku. Aż w końcu, nie wiadomo jak i kiedy, po prostu się rozpadł.
  Moje wspomnienia mogą być nieprecyzyjne, ale to są już tylko wspomnienia, a jak wiadomo, pamięć ludzka bywa zawodna. Za brak precyzji przepraszam.
  Pozdrawiam wszystkich dawnych słuchaczy RMI
  [ Odpowiedz ]
  Radio RMI FM (sprzed czerwca 2001)
  Autor: Anonymous dnia śro 18 sty 2006 23:43
  głupi jesteś ty co to napisałeś! z całym szacunkiem ale chyba masz ponad 50 lat i jesteś znudzonym, emerytowanym pracownikiem huty z wypaloną zdolnością poprawnego postrzegania świata, albo za długo gapisz sie w ekran monitora. RMI FM jest najlepszym radiem w Polsce, a tą smutną muzyke (pop i inne badziewia z dawnej epoki)grają we wszystkich innych radiach w Polsce. Pozdrawiam
  [ Odpowiedz ]
  Radio RMI FM (sprzed czerwca 2001)
  Autor: alina dnia czw 07 lip 2011 21:52
  KLOPPS - Kapitalna Lista Odlotowych Przebojów Polskiej Strefy, audycja była na prawdę odlotowa. Z łezką w oku wspominam tamte czasy i duet Krzychu-Michu. Zgodzę się z pierwszą komentującą, że w tamtych latach dużo się działo na antenie, a kiedy forma radia i prowadzący się zmieniali, powoli zaczęłam zmieniać stację na konkurentów.
  [ Odpowiedz ]