RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radio Fan z Poznania   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 20:39
 Przeczytane:  11888 razy  
Autorzy: Szymon Dojaś, Krzysztof Sagan

Radio Fan rozpoczęło nadawanie w Poznaniu 5 listopada 1994 na częstotliwości 100,2 MHz. Wystartowało jednak pod nazwą Radio Winogrady. Nazwa ta związana była z dzielnicą, w której rozgłośnia miała swoją siedzibę i nadajnik. Od początku istnienia stacji siedziba mieściła się w akademiku Akademii Rolniczej przy ul. Dożynkowej. Tam też znajdował się nadajnik stacji.

Po dwóch latach nadawania stacja zmieniła nazwę na Fan, która została do końca istnienia stacji. Rozgłośnia była jedyna stacją w Poznaniu, która nie emitowała programu całą dobę, ale w godz. 6:00-24:00, okresowo dłużej w soboty.

Po raz pierwszy z Radiem Fan zetknąłem się pod koniec września 1998, kiedy to przeprowadziłem się do Poznania na studia. W rodzinnym Wągrowcu stacji tej nie można było odebrać, nawet przy szczególnych warunkach pogodowych, gdyż rozgłośnia zasięgiem obejmowała tylko Poznań, ewentualnie miasta aglomeracyjne. Przez pierwszy okres pobytu w stolicy Wielkopolski starałem się rozeznać w sytuacji radiowej tego miasta i zauważyłem, że były tan dwa bardzo dobre radia. Jednym z nich okazało się Radio Fan.

Radio Fan to była teoretycznie rozgłośnia studencka działająca pod egidą Akademii Rolniczej. DJ-ami też byli studenci. Jednak ramówka nawet w najmniejszym stopniu nie była poświęcona sprawom tego środowiska. Było to radio muzyczno-informacyjne z dużym udziałem tematyki miejskiej (dziś brakuje takiego radia w Poznaniu). Stacja miała bardzo szeroki wybór muzyki na antenie. Wstecz sięgało do lat 70-tych, ale na bieżąco pojawiały się nowości muzyczne. Co tydzień był nowy tzw. "Powerplay". Stacja miała niezwykle bogate zasoby muzyczne, dziś rzadko spotykane w polskich rozgłośniach. Na antenie pojawiały się piosenki, których nie grały żadne inne stacje w Polsce, zwłaszcza w programach autorskich. Jeśli chodzi o programy informacyjne, to bazą były popularne w stacjach lokalnych serwisy BBC. Stacja miała swój własny newsroom, ale redagował on tylko lokalny serwis "Informacje Lokalne - Poznań", nadawany po serwisie głównym. Ciekawostką było, że stacja miała najdokładniejszą w Poznaniu prognozę pogody, przygotowywaną przez Katedrę Agrometeorologii Akademii Rolniczej. Radio Fan obfitowało w przeróżne audycje, pasmo na audycje autorskie było przewidziane codziennie po godz. 22:00. Większość audycji nie miała stałego prowadzącego. Były też audycje, w których słuchacze mogą wybierać piosenki, które mają być grane na antenie. Oto niektóre z audycji w Radiu Fan:

 • "Muzyczna Złota Rybka" - pierwsza z audycji "spełnionych muzycznych życzeń, emitowana od poniedziałku do czwartku w godz. 20:00-22:00, a w soboty do 23:00. Słuchacze dzwonili i na antenie stacji przekazywali pozdrowienia, po których pojawiła się wybrana przez danego radiosłuchacza piosenka. Do roku 1999 w czasie audycji były też konkursy, kiedy to losowe osoby, które się dodzwoniły mogły wygrać drobne nagrody.
 • "Siedem Życzeń" - audycja o podobnym typie do powyższej, nadawana od 1999 roku od poniedziałku do piątku od 10:00 do 11:00. Różnica polegała jedynie na tym, że można było wybierać tylko spośród wybranych przez DJ-a wykonawców. Łącznie było granych siedem wybranych przez słuchaczy piosenek w ciągu godziny, stąd nazwa.
 • Audycje autorskie od poniedziałku do czwartku w godzinach 22:00-24:00 - w każdy dzień była inna, najciekawszą z nich była "Wyspa Skarbów" prowadzona przez Łukasza Wierzbickiego. Była to audycja, w której emitowane były mało znane, ale bardzo melodyjne nagrania. Żadnego z usłyszanych w tej audycji utworów nie usłyszałem dotychczas w jakiejkolwiek innej stacji radiowej w Polsce. Były też audycje m.in. z muzyką rockową.
 • "Mega-Impreza" nadawana od 1999 roku w sobotnie wieczory od 23:00 do 2:00. Audycja zupełnie inna od dziś spotykanych "imprezowo-tanecznych" audycji w stacjach radiowych (gdzie tak naprawdę jest muzyka techno, a nie muzyka taneczna w klasycznym rozumieniu tego słowa). W tej audycji dominowała muzyka syntezatorowa w szybkim, tanecznym brzmieniu, pojawiały się też nagrania muzyki dance, włączając te nieco starsze (np. z lat 80-tych).
 • "Spotkanie z Muzyką Francuską" - w niedziele od 18:00 do 20:00; audycja, gdzie prezentowane były mniej znane nagrania śpiewane po francusku.

Dodatkowo, w piątek od 20:00 do 23:00 emitowana była lista przebojów, a od 23:00 do 24:00 grane był najświeższe nowości muzyczne na rynku. W niedziele przed południem był program dla dzieci o nazwie "Fanik". Z ciekawszych konkursów wymieniłbym "Krzyżówkę z Radiem Fan" w niedzielne popołudnia.
Z dzisiaj znanych DJ-ów w Radiu Fan pracowali m.in.: Sebastian Kończak, Marta Trybura (dziś w Radiu Eska Poznań) oraz Robert Zawieja i Jarek Sobierajewicz (wcześniej był w Radiu Obywatelskim i Radiu Afera, później pracował w Radiu 107,4 Gold FM). W Radiu Fan usłyszeć można było rzeszę osób, które nie pracują już w radiu. Byli to m.in. Łukasz Wierzbicki, Kuba Pałczyński i Małgosia Wincenciak.

Latem 2000 roku Akademia Rolnicza ogłosiła przetarg na produkcję programu i obsługę reklamową Radia Fan. Jesienią przetarg został rozstrzygnięty - wygrała go poznańska Eska (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Radiowe). W efekcie studencka rozgłośnia wraz z końcem listopada tego samego roku zniknęła z eteru. Po zakończeniu emisji Radia Fan przez kilka dni leciała muzyka w emisji automatycznej. 4 grudnia 2000 na częstotliwości 100,2 MHz pojawiła się nowa rozgłośnia - Radio Super FM, na której pozostało do 21 grudnia. Po tym terminie nowa stacja przeniosła się na 107,4 MHz, zmodyfikowała nazwę na Radio 107,4 Super FM i zmieniła lokalizację na nadajnik przy ul. Piekary. Dziś na 100,2 MHz próżno szukać zróżnicowanej muzyki, gdyż nadaje tam Polskie Radio Bis, które nawet w najmniejszym elemencie nie przypomina dawnego Radia Fan.
 Odnośniki  
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Wspomnienia - Programy

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Radio Fan z Poznania | 3 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Radio Fan z Poznania
  Autor: Anonymous dnia czw 17 mar 2005 08:16
  Z tego co ja wiem, 5 listopada 1994 radio to zaczęło nadawać pod nazwą Winogrady, później zmieniło nazwę na Fan.
  [ Odpowiedz ]
  Radio Fan z Poznania
  Autor: slonzak dnia czw 22 wrz 2005 16:40
  Adres stacji, który gdzieś wygooglowałem:
  Radio FAN 100,2 MHz, 61-662 Poznań, ul. Dożynkowa 9G (II piętro) telefon: (0-61) 821-61-71, fax: (0-61) 820-13-37
  Niestety strona www:
  http://www.radio-fan.poznan.pl
  nie działa.
  Fragment historii stacji ze starej strony:

  Tradycje Radia "Fan" sięgają 1960 roku, kiedy to grupa młodych zapaleńców uruchomiła radiowęzeł ASR (Akademickie Studio Radiowe) nadający swój studencki program na akademik E przy ulicy Dożynkowej. Już po roku grono radiowców liczyło 120 studentów. Rok później rozszerzono zasięg działania do wszystkich domów studenckich na Dożynkowej. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej pracują na urządzeniach własnej roboty.

  W 1976 roku 24 stycznia rozpoczyna swoją działalność Akademickie Radio Winogrady, będące kontynuacją ASR-u. Z dotacji celowej Ministra Szkolnictwa Wyższego zakupiony jest półprofesjonalny sprzęt. Zespół dziennikarzy dobierany jest szczególnie krytycznie (to właśnie z tego grona w latach 1977-1986 najwięcej osób przeszło do profesji w Polskim Radiu TV i prasie). Tworzony jest dobry program, docierający drogą kablową do niemal wszystkich akademików w Poznaniu, cieszący się wysokimi ocenami studenckich słuchaczy.

  Stan wojenny przerywa nadawanie programu na blisko rok. Lata 80-te to rozwój dziennikarskich talentów i okres degradacji technicznej rozgłośni.

  W maju 1989 roku grupa zapaleńców próbuje rozpocząć nadawanie programu w eter nad Poznaniem, na własnoręcznie skonstruowanym nadajniku. Próba mająca na celu zbadać sprawność organizacyjną i techniczną kończy się sukcesem, a po dwóch tygodniach od zakończenia nadawania, ostrym w tonie zakazem nadawania wydanym przez PAR (Państwową Agencję Radiokomunikacji). Od tego czasu rozpoczynają się starania o formalne i legalne nadawanie programu radiowego. Minister Łączności zasłaniając się brakiem uregulowań prawnych nie zezwala na nadawanie. Liczne próby rozwiązania kończą się fiaskiem. Dopiero Ustawa z 1992 roku daje podstawy prawne do rozpoczęcia nadawania programu radiowego. Po długim, blisko dwuletnim procesie koncesyjnym otrzymujemy jako nieliczni z grona 12 ubiegających się podmiotów prawo do legalnego nadawania.

  W styczniu 1995 roku Uczelnia otrzymuje dokument koncesyjny i Radio Winogrady wyposażone w dobry sprzęt i ludzi, natychmiast zaczyna nadawać swój program o charakterze muzyczno-informacyjno-popularnonaukowym.

  12 listopada 1996 roku ze względów komercyjnych zmieniamy nazwę na Radio "FAN".

  Ciekawe są też statystyki odnosnie profilu słuchaczy Radia Fan:
  CHARAKTERYSTYKA ZAWODOWA: 		
  młodzież szkolna, studenci # 26%
  pracownicy biurowi     # 21%
  kadra kierownicza     # 9%
  właściciele firm      # 6%
  gospodynie domowe     # 11%
  robotnicy         # 8%
  wolne zawody        # 9%
  inni 	          # 10%
  	
  GDZIE NAS SŁUCHAJĄ? 
  w biurach        # 21%
  w domach        # 26%
  w samochodach      # 27%
  w szkołach       # 2%
  w placówkach usługowych # 9%
  w sklepach       # 9%
  w innych miejscach   # 6%	
  
  WIEK:	
  do 15 lat   # 9%
  16-25 lat   # 24%
  26-35 lat   # 28%
  36-45 lat   # 26%
  powyżej 46 lat # 13%	
   	 	 
  PŁEĆ: 	 	
  kobiety  # 48,4
  mężczyźni # 51,6	
  
  	
  MIEJSCE ZAMIESZKANIA:
  miasto do 100.000 # 9%
  miasto do 600.000 # 91%	
  

  ---
  Zajrzyj na www.slaskfm.republika.pl - Radio i tv w województwie śląskim.

  [ Odpowiedz ]
  Radio Fan z Poznania
  Autor: Anonymous dnia śro 23 sie 2006 23:27
  Radio ARW (potem FAN) miało największe doświadczenie i największą taśmotekę w Poznaniu poza Polskim Radiem. Nawet PR czasami korzystało z zasobów Akademickiego Radia Winogrady. Niestety zabrakło człowieka - może kilku ludzi, którzy potrafiliby pociągnąć sprawę dalej. Autor pisze o tym, że "Fan" było jedynym radiem w Poznaniu nadającym program krócej niż przez 24 godziny - to nie jest prawda - było istniejące nadal Radio Afera Politechniki Poznańskiej nadające 2,5 , 4 , 6 , 8 potem 16 godzin dziennie. Warto jeszcze wspomnieć mniej, wydaje mi się chwalebne chwile z działalności Radia Fan. Po zmianie ARW na Fan pomysł dynamicznego radia lokalnego prowadzonego przez DJ-ów powoli upadał - brakowało pieniędzy na wszystko, radio nie potrafiło się przebić przez "S" , "RMI" co powodowało, że nie było dochodów, a model działalności polegający na zatrudnianiu ludzi do prowadzenia radia powodował, że ludzie ci odpływali do innych mediów, gdzie otrzymywali lepsze wynagrodzenie. Wtedy to nastąpiła zmiana radia na stację grającą DISCO POLO. Prawdę mówiąc miałem okazję słuchać ARW jeszcze przez tzw. "kołchoźniki" w akademikach i koniec tego radia dla mnie nastapił, gdy na częstotliwości 100,2 zagościli na stałe wykonawcy disco polo.
  Podsumowując: 1. szkoda, że ARW nie pozostało po prostu Akademickim Radiem Winogrady
  2. szkoda, że nie było nikogo odważnego w ARW, kto rozpoczął by emisję w eter programu wtedy, gdy ruszał RMF, Zet, poznańskie Radio S czy wspomniana Afera (rok 1991)
  3. powstanie Radia Fan z Akademickiego Radia Winogrady moim zdaniem było początkiem końca tej szacownej, mającej prawie 40-letnią historię rozgłośni

  I na koniec jeszcze jedna dygresja: I co z tego? Skoro teraz sterujące wszystkim co do sekundy komputery, serwujące swoistą "sieczkę" zabiły już niemal do końca ducha prawdziwego radia. Pracowałem w radiu ponad 10 lat. Mam wielu znajomych nadal pracujących w różnych rozgłośniach radiowych - także ogólnopolskich. Gdy spotykamy się czasami okazjonalnie w jednym jesteśmy zgodni - prawdziwe radio, takie jak było jeszcze do połowy lat 90-tych(a gdzieniegdzie jeszcze dłużej) już nie istnieje podobnie jak "dziki zachód".
  [ Odpowiedz ]