RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radio Fama z Opola   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 20:41
 Przeczytane:  5055 razy  
Autor opisu: Jimmy

Radio Fama nadawało w Opolu bodajże od 1995 roku. Słuchać można ich było na częstotliwościach 71,69 MHz i 90,8 MHz. Zasięg wynosił mniej więcej 50 km od nadajnika zlokalizowanego na kominie ZEC Opole. Siedziba stacji to była ulica Harcerska 15.

Pamiętam czasy, kiedy słuchałem Radia Fama. Aż łezka w oku się kręci, że nie ma takiej stacji... Na samym początku istnienia współpracowali z kędzierzyńskim Park FM (grają do dzisiaj, są jedną z najlepszych moich stacji). Nadawano wspólny program, przygotowywany w kooperacji. Jednak nie trwało to zbyt długo, bo zaledwie niecały roczek... Radio Fama robiło na mnie jednak bardzo korzystne wrażenie - ze względu na duży kontakt ze słuchaczem, zróżnicowaną muzykę, małą ilość reklam i informacje przede wszystkim lokalne (prawie w ogóle nic nie mówiono o innych regionach oprócz Opolszczyzny). Dobór muzyki wręcz zadziwiał. Od starych przebojów rockowych (w audycji "Prywatka 40-latka"), poprzez pop, rock, disco-polo (pojawiało się głownie za czasów świetności tej muzyki) aż po nowości dance i techno, a nawet muzykę czarną-murzyńską. Tak mniej więcej stacja funkcjonowała do roku 2000. Wtedy to wyłączono częstotliwość 71,69 MHz (zgodnie z nakazem), a zwiększono moc na 90,8 MHz. Zatem Famy można było już słuchać w promieniu 70 km od Opola - miałem nawet dobry odbiór w Kluczborku.

Na przełomie lat 2000/2001 rozpoczęły się zmiany na dobre. Ze stacji zniknęły stałe audycje, takie jak "Prywatka 40-latka", "Moje sentymenty muzyczne", "Magazyn komputerowy Chip". Co wieczór był jedynie program "Piosenki na życzenie". Muzyka grana za dnia jeszcze wtedy się nadawała do słuchania (były to lata osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte i współczesne hity). To, co się stało w roku 2001 to był KONIEC. Stację przejęły ZPR-y i zaczęto nadawać Radio Eska. Tak też jest do dzisiaj, Eska to mieszanka popowych hitów powtarzanych kilka razy dziennie i dennego Hip-Hopu. Eski słuchają głównie gimnazjaliści, ja sam nie lubię tego radia. Prawda jest niestety przykra, że tak jak w przypadku większości dobrych stacji regionalnych, po przejęciu przez ZPR stały się one po prostu komercyjnymi wytworami, których nie da się słuchać.
 Odnośniki  
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Wspomnienia - Programy

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Radio Fama z Opola | 1 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Radio Fama z Opola
  Autor: slonzak dnia sob 12 lut 2005 07:47
  Dodam,że stacja rozpoczęła emisję 7 lipca 1995 roku.Naczelnym była pani Czesława Sikora-Kutowska-mnie ciekawi,gdzie jest teraz,bo na pewno dużo by o radiu mogłaby powiedzieć.Parametry nadajników:71,69 0,05 kW (zasięg 40 km) i pol.H zaś na 90,8 0,1 kW i pol.V (zasięg 100km-to chyba b.przesadzone).Ciekawostka:w katalogu mediów woj.opolskiego (UŚ) pisze tak:
  <b>charakter programu:<i>wyspecjalizowany-gospodarczo-samorządowy</i></b>

  ---
  http://www.mmz.glt.pl
  [ Odpowiedz ]