RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radio Blue FM z Krakowa   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pon 06 gru 2004 20:43
 Przeczytane:  6816 razy  
Autor opisu: Krzysztof Sagan m.in. na podstawie materiałów Blue FM

Radio Blue rozpoczęło nadawanie 2 maja 1995 roku. Początkowo sygnał był nadawany z podkrakowskiej miejscowości Łazany na częstotliwości 103,5 MHz. Sześć miesięcy poźniej - w grudniu 1995 roku - stacja zmieniła częstotliwość na 97,7 MHz. Dzięki temu znacznie zwiększył się obszar na którym można było słuchać Radia Blue.

Kolejne zwiększenie zasięgu miało miejsce w lecie 1999 roku. Pół roku później - na początku 2000 roku - stacja nawiązała współpracę z Radiem Łan z Proszowic. Dzięki retransmisji sygnału na dodatkowej częstotliwości - 96,7 MHz - stacji można było słuchać na terenie całego województwa krakowskiego.

Na początku lutego 2002 roku radiu wygasła przyznana siedem lat wcześniej koncesja na nadawnie. Pomimo iż Radio Blue było najpopularniejszą stacją w Krakowie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że nie wyda nadawcy kolejnej - uprawniającej do nadawania przez kolejne siedem lat - koncesji. Nie pomogły liczne apele słuchaczy i zawirowania wokół tej decyzji Rady. KRRiT zdania nie zmieniła, a częstotliwość 97,7 MHz przyznała tworzącemu sieć lokalnych rozgłośni Radiu Eska. Radio Blue zakończyło nadawanie programu we wtorek 17 września 2002 roku. Jeszcze przez blisko miesiąc na częstotliwości 97,7 MHz można było usłyszeć muzykę poważną i odgłosy kruków i wron z krakowskich Plant. Później nadawanie rozpoczęło Radio Eska Kraków...

Nazwa Blue FM powróciła w polski eteru kilka miesięcy później. Prawa do jej używania odkupiła Agora, która nazwała tak swoje stacje grające muzykę pop (w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Opolu i Zielonej Górze). Nie mają one jednak już nic wspólnego z krakowskim programem.
 Odnośniki  
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Wspomnienia - Programy

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Radio Blue FM z Krakowa | 2 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Radio Blue FM z Krakowa
  Autor: Anonymous dnia czw 23 gru 2004 13:16
  Cóż, tylko usiąść i płakać - to było najlepsze krakowskie radio, nie licząc RMF-u w jego początkach. Zapewne panowie z ZPR dali niezłą łapówę, żeby ich Eska dostała częstotliwość w Krakowie - niestety nic nie przywróci już dawnej sytuacji w Krakowie - zostały nam tylko stacje ogólnopolskie i knoty typu Eska czy Region, nie mówiąc już o Planecie, której poziom jest tragiczny.
  [ Odpowiedz ]
  Radio Blue FM z Krakowa
  Autor: Anonymous dnia pon 06 lut 2006 19:51
  Radio Blue to było coś EXTRA. Obena Eska jest beznadziejna.

  _________________________

  ZAwias
  [ Odpowiedz ]