RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Ford 4000RDS (Digital PLL, RDS)   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  sob 18 gru 2004 02:10
 Przeczytane:  12495 razy  

Ford 4000RDS
Radio samochodoweFord 4000RDS - W skrócie
Zakresy Digital PLL RDS St. Ant. Głośn. Zasil.
LW MW SW FM PS RT PI PTY TP TA CT AF EON znaki
+ + - + + + - - - + + + + + . + gniazdo - akumulator 12V

Zakresy:
- LW: 153-279 kHz,
- MW: 531-1610 kHz,
- FM: 87,5-108,0 MHz

Digital PLL: +
- możliwość zaprogramowania 18 stacji FM, 6 stacji AM (ale średnie i długie na zmianę)

RDS: +
- Programme Service Name (PS),
- Traffic Programme (TP),
- Traffic Announcement (TA),
- Clock Time (CT),
- Alternative Frequencies (AF),
- Enhanced Other Networks (EON) - tylko EON Traffic

Antena:
- gniazdo

Zasilanie:
- akumulator, 12V

Inne:
- Magnetofon: +,
- autorewers,
- wciśnięcie dwóch przycisków przewijania - wyjęcie kasety,
- Wyświetlacz:
- dwie linie: duże znaki (RDS PS) i małe znaki (częstotliwość stacji)
- Moc: 4x15 W
Radio - ustawianie:
strojenie:
- dostraja stacje o najsilniejszym sygnale
wprowadzanie do pamięci - długie naciśnięcie przycisku od 1 do 6
AM/FM - zapamiętujemy kolejnych 6 stacji FM, potem jeszcze 6 stacji FM, po trzecim naciśnięciu można wprowadzać do pamięci stacje AM
następne kliknięcie od początku
wprowadzanie do pamięci stacji o słabszym sygnale - wciskamy menu aż pojawi się MAN i przyciskamy SEEK
wprowadzamy stacje do pamięci
TA/TP - włączenie/wyłączenie funkcji TP (EON Traffic), TP Seek

słuchanie:
wciskanie przycisków 1-6
AM/FM - wybór pasma FM1, FM2, FM3, AM (LW, MW)
MENU - wyświetlanie CT, strojenie manualne
FADE/BAL - regulacja przód/tył lub prawy/lewy
BASS/TREB - regulacja dźwięku

Gniazda
- zasialanie,
- antenowe.
Ford 4000RDS

Ford 4000RDS - Opinia użytkownika

Radio to jest fabrycznie montowane w różnych modelach Forda. Właściwie jedyną jego wadą jest mała moc. Nie spotkałem się jednak z odbiornikiem o takiej czułości i wszystkie Sony, Panasoniki, Pionieery są daleko w tyle. Trudno w ogóle porównywać jakość odbioru tego radia do odbioru na mojej wieży. Tam gdzie dla mojej wieży jest szum dla tego radia jest stacja z możliwością odbioru RDS-u. Nie polecam sprawdzania zasięgu naszych stacji nikomu z KRRiT na tym radiu, bo dla niego przerwy w zasięgu ogólnokrajowych stacji nie istnieją (mruga tylko TP na wyświetlaczu), a odbiór jest czysty, bez szumów i zakłóceń. Bez problemu da się też odbierać stacje o bardzo słabym sygnale odległe o 0,2 MHz od bliskich silnych stacji - w Krakowie odbieram na nim FUNRADIO na 99,2 MHz. Również odbiór z RDS-em tej stacji na 87,7 MHz na kieleckim rynku nie był dla niego problemem. W Busku doskonale odbiera Zetka na 104,1 MHz i Rock FM na 104,3 MHz. Kiedy przypadkowo dostroiłem manualnie 104,2 MHz radio przełączyło się na Trójkę, mimo że i tak z głośników było słychać Zetkę (jak się dowiedziałem na 104,2 MHz Trójka nadaje z Lublina). Radio "pamięta" kody PI stacji i przykładowo gdy mamy Radiostację na 93,7 MHz w Krakowie to po włączeniu tego radia w Warszawie natychmiast przełączy się ono na 101,5 MHz. Gdybyśmy jednak nie chcieli słuchać Radiostacji to wystarczy wcisnąć przycisk z numerem pamięci jeszcze raz - i odbieramy stacje nadającą na 93,7 MHz. Jest to bardzo przydatne, bo gdy mamy zapamiętaną stacje przykładowo na 100,3 MHz i wjedziemy w obszar gdzie inna stacja nadaje na tej częstotliwości to nie ma mowy żeby po włączeniu radia złapało tą drugą stację (dopiero po powtórnym klikneciu przycisku pamięci). Jest też funkja PI Seek - odbiornik szuka automatycznie stacji o zapamiętanym przez siebie kodzie PI. Niestety, radio to nie znosi stacji bez RDS-u. Nie można na nim słuchać pozbawionej RDS-u kieleckiej Famy 100,8 MHz, bo się po chwili przełącza na Trójkę (100,8 MHz to częstotliwość Trójki z Wisły). Zaobserwowałem również dziwne zjawisko. Radio Wawa na 107,0 MHz, pomimo że nadaje RDS przełącza się na Radio Kraków (???)*. Podczas gdy jakaś stacja nadaje PTY NEWS lub TRAFFIC pojawia się to na wyświetlaczu radia. Jest to funkcja której nie można wyłączyć, radio nie ma obsługi funkcji PTY.

Ford 4000RDS Dobra jakość odbioru jest również na falach długich. Nie ma szumów i trzasków, jedynie gorsza jakość dźwięku.

Ciekawostką jest również panel radia - ma on postać jedynie 4 przycisków służących do zapamiętywania stacji.

FORD montuje również fabrycznie radia serii TRAFFIC. Nie wyświetlają one nazwy stacji jak w klasycznym odbiorniku z RDS, ale posiadają funkcję AF i EON Traffic

g3000

-----
* Radio Kraków i Radio WAWa przez długi czas nadawały ten sam numer stacji (ostatnie dwie cyfry kodu) - tzn. Radio Kraków 3703, a Radio WAWa 3303. Dzięki temu odbiorniki traktowały Radio Kraków jako rozszczepienie programu Radia WAWa i w momencie gdy jeden z sygnałów był silniejszy automatycznie przełączały się na niego. Obecnie efekt ten występuje w Wielkopolsce w przypadku Programu I PR (3211) i Radia Merkury (3711). Niedługo prawdopodobnie pojawi się również we Wrocławiu - Radio Wrocław (3403) i Radio WAWa (3303).

Krzysztof Sagan
 Odnośniki  
 • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
 • Więcej z sekcji Odbiór - Radia samochodowe

 •  Opcje Artykułu  
 • Wyślij Znajomemu
 • Wersja Do Wydruku


 • Ford 4000RDS (Digital PLL, RDS) | 2 komentarzy | Załóż Konto
  Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
  Ford 4000RDS (Digital PLL, RDS)
  Autor: djlj24 dnia czw 15 cze 2006 19:29
  Radia te mają dobrą czułość ale do czasu. Niestety nowe radia Forda mają nietrwałe tunery i szczególnie zakres FM po jakimś czasie używania potrafi skokowo zmienić czułość tak, że potem tylko odbiera silne stacje lokalne i to bardzo często sygnalizując PI SEEK. Jest to przykra właściwość nowych radioodtwarzaczy - podobnie dzieje się w Sony, Blaupunkt DigiCeiver i Kenwood CR2. Prawdopodobnym problemem jest oparcie tunera o cyfrowe przetwarzanie sygnału czemu towarzyszy duże wydzielanie ciepła i w konsekwencji uszkadzanie sprzętu.
  [ Odpowiedz ]
  Ford 4000RDS (Digital PLL, RDS)
  Autor: simasek dnia nie 02 maj 2010 17:00
  Zgadzam się w zupełności, radio z większym "przebiegiem" ma dziwne właściwości "gubienia" sygnału a że automatycznie wyszukuje najsilniejszego sygnału to zdarza się, że cały czas czegoś szuka. Ale zauważyłem dziwną, aczkolwiek ciekawą rzecz, jak radio "zgubi czułość" i nic nie znajduje, przerzucam się na AM i słucham parę minut trójki czy jedynki, wracam na FM i czułość jak z fabryki, jak wcześniej nic kompletnie nie mogłem słuchać tak po przerzuceniu sie z AM znajduję więcej stacji niż wogóle znam :P Dla mnie największą wadą jest niestety to że to tylko kaseciak.
  [ Odpowiedz ]