RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 PixelView PlayTV Pro Ultra (Digital PLL)   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  sob 18 gru 2004 02:27
 Przeczytane:  4890 razy  

PixelView PlayTV Pro Ultra
Tuner telewizyjny PCI do komputeraPixelView PlayTV Pro Ultra - W skrócie
Zakresy Digital PLL RDS St. Ant. Głośn. Zasil.
LW MW SW FM PS RT PI PTY TP TA CT AF EON znaki
- - - + + - - - - - - - - - - + gniazda - przez magistralę PCI

Zakresy:
- FM1: 88,0-108,0 MHz (po ręcznej zmianie w plikach .ini 87,5-108,0 MHz)
- FM2: 70,0-108,0 MHz

Digital PLL: +
- krok co 0,05 MHz

RDS: -

Antena:
- gniazdo antenowe dla TV,
- gniazdo typu cinch (RCA) dla radia

Zasilanie:
- przez magistralę PCI

Dźwięk:
- przez kabel jack-jack do karty dźwiękowej

Dodatki:
- Pilot: +

Inne:
- Moduł tunera: TPI8PSB02D - LG Precision
- Procesor: Conexant CX23883
Gniazda
Wejścia:
- 2 gniazda antenowe (TV, FM),
- wejście video - gniazdo chinch (RCA),
- wejście s-video - gniazdo mini-din,
- wejście na czujnik pilota - gniazdo 2,5mm jack,
- wejście audio - gniazdo 3,5mm jack

Wyjścia:
- wyjscie audio - gniazdo 3,5mm jack
PixelView PlayTV Pro Ultra

PixelView PlayTV Pro Ultra - Opinia użytkownika

Tuner ten przeznaczony jest do oglądania telewizji na komputerze. Jak większość tunerów do komputera potrzebuje on dość mocnego sygnału. Gdy na zwykłym telewizorze obraz z kablówki jest bardzo dobry, na komputerze przy oglądaniu niektórych kanałów widać charakterystyczne pasy lub podobne "efekty". Podobnie jest z radiem. Nawet po podpięciu kablówki do wejścia radiowego, niektóre stacje po prostu szumią. Samo radio można traktować jako dodatek. Różnica w cenie wersji tunera z radiem i bez (według oficjalnego cennika) to niecałe 30 zł.

Gdy jest wpięta tylko antena telewizyjna radio automatycznie z niej korzysta. Działa to też w drugą stronę. Dzieki temu, jeśli ktoś ma wpiętą kablówkę, wystarczy odpiąć antenę radiową, aby odbierać z niej stacje. Gdy są wpięte obie anteny niestety występują lekkie przebicia. Jeśli kablówka retransmituje radio na innej częstotliwości, można się niekiedy doszukać w tym miejscu lekkiego, zaszumionego sygnału.

Komputer oraz sam tuner generują zakłócenia. Największe są w okolicy 100 MHz. Ogranicza to w bardzo dużym stopniu odbiór na kablu. Jednak po wpięciu anteny zewnętrznej zakłócenia te znikają, i można bez problemu odbierać wiele stacji.

Tuner radzi sobie ze stacjami odległymi o 0,2 MHz tylko przy podobnych poziomach sygnału. W przeciwnym razie odległość optymalna, żeby stacje się nie zakłócały, to co najmniej 0,25 MHz. W samym tunerze występują również "lustrzanki". Bardzo silny sygnał radia RMF FM z 93,0 MHz mogę również słuchać na częstotliwości 71,6 MHz (93,0 - 2*10,7), lecz jest on dużo słabszy i zaszumiony.

Bardzo źle muszę ocenić dołączone oprogramowanie. To ono powoduje wiele ograniczeń. Nie ma w nim nawet funkcji wyłączenia stereo (w starej wersji było, także w praktyce jest to możliwe). Po małej modyfikacji plików .ini zamiast zakresu 88,0-108,0 mam 87,5-108,0, jednak jeśli ktoś się mało interesuje komputerem, taka zmiana jest niewykonalna. Myślę, że również krok strojenia co 0,05 MHz mógłby być zmieniony przy innym oprogramowaniu. Program posiada 10 miejsc na zapamiętane stacje wraz z nazwą. Jest co prawda przycisk '+10', ale on nie działa, nawet załączany z pilota. Program również sam się wyłącza, gdy dysk pracuje mocno w tle (kopiuje się pliki, nagrywa się cd).

Niewątpliwą wadą jest brak RDS-u. Przy użyciu komputera do dekodowania, nie powinno być problemem dodanie tej funkcji. Nie rozumiem więc dlaczego jej brakuje. Działa natomiast prawidłowo teletext w telewizji.

Ja kupiłem tę kartę ze względu na radio. Od czasu do czasu zgrywam audycje radiowe. Muszę przyznać, że dźwięk jest niewiele gorszy (lub nawet taki sam), jak pochodzący z wyjścia liniowego dobrego tunera radiowego. Mam taki sam efekt, jakbym wpiął do karty dźwiękowej segment wieży z radiem, a wynosi mnie to taniej. Sygnał dźwięku jest cały czas taki sam, zmiany głośności odbywają się przez mixer na karcie dźwiękowej.

Według mnie, patrząc na cenę, jest to dość dobry tuner. Spełnia on moje wymagania. Jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę ceny wersji z radiem oraz bez, jest to po prostu cudo.

Paweł Ochman
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Odbiór - Radia komputerowe

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • PixelView PlayTV Pro Ultra (Digital PLL) | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.