Rzecz o nazwach - z przymrużeniem oka ;-)

pon 28 mar 2005 15:00

Autor: Krzysztof Sagan

Przez ostatnie 15 lat przez polski eter przewinęło się kilkaset nazw. Najwięcej z nich pojawiło się w pierwszych pięciu latach, a ostatnio mamy wręcz do czynienia z pewną unifikacją i liczba nazw w eterze się zmniejsza...

Istniejące nazwy powstawały w różny sposób - były plebiscyty wśród słuchaczy lub przyszłych słuchaczy, były ankiety wśród pracowników, a i nieraz wspaniała nazwa wpadała pewnie do głowy założyciela radia sama ;-). A problem banalny nie jest - nazwa musi chwycić, dobrze się kojarzyć, nie mylić się z jakąś już istniejącą... Jeśli nazwa okaże się dobra, ktoś po jakimś czasie może nawet chcieć ją przejąć... Tyle powiedzieliby pewnie spece od marketingu... A teraz zobaczmy jak istniejące stacje radiowe poradziły sobie z tym problemem.

Nazwy geograficzne

Analizując nazwy dostępne na rynku zarówno teraz jak i przed laty, można podzielić je na kilka kategorii... Najstarsza związana jest z nazwami geograficznymi - mieliśmy więc Polskie Radio Warszawa, Polskie Radio Kraków, Polskie Radio Lwów czy Radio Poznańskie. Pomysł nie był chyba najgorszy, bo w latach dziewięćdziesiątych pojawiały się nowe nazwy w tej kategorii - pojawiło się więc Radio Pomorza i Kujaw, Pomorska Stacja Radiowa, Radio Mazury, Radio Winogrady, Radio Sudety, Radio Bieszczady, Radio Góra Świętej Anny, Radio Kołobrzeg, Radio Iława... Było też Radio Małopolska Fun w Krakowie. Niektóre z tych nazw istnieją do dziś, choć w roku 2005 element geograficzny w nazwie pojawia się już głównie jako dodatek... W tym miejscu warto też wspomnieć o nazwach wykraczających poza ziemską geografię - mamy więc też Radio Merkury, a przez kilka lat nadawało również Radio Jowisz... Innymi słowy Radio Planeta ;-)

Nazwy i ludzie

Dość często na nazwy stacji radiowych wybierane były nazwy przedmiotów lub zwierząt - pojawiło się Radio Kormoran, było też Radio RAK, choć tę nazwę można rozwinąć jako Radio Akademickie Kraków ;-). Jeśli zaś chodzi o przedmioty, to było Radio Gazeta, Radio Index, Radiostacja, Radio Plama, Radio OKO czy wspomniane wyżej Radio Planeta. Były (są) też nazwy mniej uchwytne, jak Radio Rytm, Radio Puls, Radio Aplauz, Radio Zdrowie czy Radio Teraz ;-).
Niektórzy nazywanie swojego "dziecka" potraktowali bardzo poważnie - w eterze mamy więc Karolinę, Vanessę, Wandę, Elkę, Aleksa, Józefa i Maksa. Był też m.in. Wojciech i Maksymilian, ale Ojcowie zdecydowali się zmienić im imiona.
Niektórzy stawiali też na wielkie nazwiska... Był więc Mozart - geniusz muzyki klasycznej i Marconi - wynalazca radia. Te nazwy nie spodobały się jednak Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i oba radia musiały zakończyć nadawanie z powodu braku koncesji.

Aaaaby nazwać

Kolejne dwa akapity poświęcone będą nazwom wymagającym nieco mniej inwencji twórczej... Zacznijmy od alfabetu... Gdy nie można się zdecydować na końcówkę nazwy, można pozostać przy samym początku - możemy więc słuchać Radia ABC w Szczecinie, Radia C w Częstochowie, Radia El w Elblągu, a przez pewien czas również w Bydgoszczy i Legnicy, Radia eM w Katowicach, Radia W we Włocławku czy Radia Zet. Do tej grupy należało też m.in. Radio S w Warszawie i Poznaniu oraz Radio I w Inowrocławiu... Bardziej zaawansowana wersja tej kategorii, to nazwy wywodzące się z alfabetu greckiego - mamy więc Alfę, mieliśmy też Deltę ;-).

Nazwy liczbowe

Dość często spotykane w roli nazwy są też liczby... Mamy Radio 5, Radio 90, Radio 94, Radio 100... Do tej grupy należało też konińskie Radio 66. Można tu też zaliczyć te radia, które jako nazwy używają swojej częstotliwości - np. Radio 93,6 FM czy Radio 88,4 FM itd.

Nazwy sformatowane

W czasie gdy na rynku zagościły rozgłośnie sformatowane, pojawiły się też "sformatowane" nazwy... Niektóre z nich, jak Jazz Radio, Klasyka czy Rock Radio istnieją do dziś, inne - jak POP FM - już zniknęły...

Kolorowe nazwy

Na zakończenie jeszcze słówko o kolorach... Oprócz trzech Kolorów - w Warszawie, Wrocławiu i Opolu (tu z przedrostkiem PRO) - mamy też Radio ZŁOTE Przeboje, Radio GOLD FM, Radio BLUE FM. Miało też być Radio RED, ale ostatecznie nie powstało... Chociaż nazwy angielskie - jak City, Live, Hot, Top - to już zupełnie inny rozdział ;-)

Nazwy skrócone

W zasadzie nie napisałem jeszcze o jednej dość licznej grupie - "skrótowcach". Mamy lub mieliśmy RMF, RMI, RMG, RMS, PiN, ReJa, FAMA - ta ostatnia nazwa swego czasu występowała nawet w trzech odsłonach - w Kielcach, Sochaczewie i Opolu - obecnie już tylko w dwóch pierwszych.

Zacząłem ten tekst od tego co powiedziałby marketingowiec... A które nazwy Wam - słuchaczom - najbardziej utkwiły w pamięci? Dlaczego? Czy nazwa rzeczywiście miała znaczenie przy wyborze przez Was stacji radiowej w Waszych odbiornikach? A może były jakieś nazwy, które Wam się bardzo podobały lub wręcz przeciwnie - na ich dźwięk przełączaliście radio? Zapraszam do dyskusji.

12 komentarzyhttp://old.radiopolska.pl/portal/article.php?story=20050329001519926