RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radiowe adresy (1): Nysa, Podolska 22   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  wto 22 sty 2013 22:31
 Przeczytane:  2991 razy  

Najmłodsze dziecko polskiego eteru

Niewielki, dwuczęściowy kompleks biurowy w dzielnicy Średnia Wieś, mniej więcej półtora kilometra od nyskiego Rynku – geograficznie położony nieco na uboczu, w pierwszych dniach grudnia 2012 roku znalazł się centrum wydarzeń. W mikołajkowy poranek punktualnie o godzinie dziewiątej rozpoczął się tam nowy etap w tysiącletniej historii miasta. Ze znajdującego się na pierwszym piętrze studia ze słuchaczami przywitało się Radio Nysa FM, pierwsza lokalna stacja radiowa w dziejach miasta nad Nysą Kłodzką. Decyzją słuchaczy, którzy wzięli udział w internetowej sodzie, pierwszym zaprezentowanym utworem był przebój grupy Queen „We are the champions”. Już kilka dni przed startem siedzibę rozgłośni przy ulicy Podolskiej odwiedzały wycieczki przedszkolaków i uczniów podstawówek oraz gimnazjów. My pojawiliśmy się tam dzień później, gdy fanfary już ucichły i redakcja rozpoczęła codzienną pracę. Ale zanim o tym co tam zobaczyliśmy, kilka słów o tym jak w ogóle doszło do powstania radia w Nysie.

Siedziba Radia Nysa FM
Siedziba Radia Nysa FM

Droga prowadząca do koncesji na lokalne radio w tym niemal 50-tysięcznym miasteczku nie była prosta. Pierwsza próba podjęta została już w roku 1994, kiedy rozpoczął się proces porządkowania polskiego eteru. Wówczas jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że miejsca na lokalną stację w Nysie nie ma. W kolejnych latach wygospodarowane częstotliwości trafiły do stacji ogólnopolskich – Radia Zet i Radia Maryja – oraz należącego do diecezji opolskiej Radia Plus Opole. Sytuacja zmieniła się dwa lata temu – 8 lutego 2011 roku w Monitorze Polskim ukazało się Ogłoszenie Przewodniczącego KRRiT, pozwalające na stworzenie w mieście radia lokalnego. W batalii o koncesję nadawca programu Radio Nysa FM pokonał pięciu kontrkandydatów – produkującą m.in. dźwigi i wyciągarki linowe spółkę Cafrex z Nysy, nadającą program Planeta FM spółkę Eurozet Radio z Warszawy, wydawnictwo muzyczno-prasowe Press&Media Leszek Kryniewski z Opola, spółkę w organizacji ProdMedia z Nysy oraz Radio Park z Kędzierzyna-Koźla. Po ustaleniach z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – 1 sierpnia 2012 roku – dokument został podpisany. Kolejne miesiące to adaptacja siedziby, przygotowanie stacji nadawczej i kompletowanie zespołu. Dwoma pierwszymi zagadnieniami zajął się Grzegorz Mochtak z firmy Portal. Emisja testowa z wieży zakładu energetycznego w Wierzbięcicach pod Nysą rozpoczęła się 14 listopada 2012 roku o godzinie 17:30. Przez pierwsze trzy tygodnie nadawana była muzyka z zapowiedziami startu rozgłośni. Zespół dziennikarzy, którym kieruje Grzegorz Frątczak, były szef muzyczny Radia Łódź, liczy kilkanaście młodych osób. Zdecydowana większość to doświadczeni radiowcy. Na liście wcześniejszych pracodawców można odnaleźć zarówno stacje znane z regionalnego eteru – Polskie Radio Opole, Polskie Radio Katowice i Radio Park FM z Kędzierzyna-Koźla – jak i internetowe rozgłośnie studenckie – Radio Egida z Katowic oraz Radio Sygnały i Radio Emiter z Opola.

Redaktor Naczelny Radia Nysa FM Grzegorz Frątczak
Redaktor Naczelny Radia Nysa FM Grzegorz Frątczak

Życie w radiu rozpoczyna się przed godziną szóstą. Od poniedziałku do piątku dzień podzielony jest na cztery pasma programowe – poranek od 6 do 10, pasmo muzyczne od 10 do 14, pasmo popołudniowe od 14 do 18 i pasmo wieczorne od 18 do 22. W ramach tego ostatniego pojawiają się muzyczne audycje tematyczne. W soboty i niedziele są trzy pasma – od 8 do 12, od 12 do 16 i od 16 do 20. To ostatnie obszernie informuje o wydarzeniach sportowych w regionie. Całość uzupełniają serwisy informacyjne z kraju i ze świata grupy Eurozet oraz wiadomości lokalne. „Stawiamy na słowo” – mówi Grzegorz Frątczak – „Przede wszystkim na informacje lokalne i publicystykę, ale też sport, audycje poradnikowe, kulturalne, familijne i religijne. To właśnie lokalnością chcemy się wyróżniać na skali odbiornika”. Wtóruje mu jeden z dziennikarzy: „To nie jest tak, że w Nysie nie ma o czym mówić. Mamy dwa mosty, dwie drogi krajowe, są korki... I już są tematy”. Stacja mówi też o sprawach Głuchołaz, Paczkowa, Brzegu, Niemodlina i Opola. Ale radio to nie tylko słowo. „Jeśli chodzi o muzykę” – dodaje Frątczak – „staramy się grać w formacie AC. Daleko nam do alternatywy, choć w wieczornych audycjach pojawia się również cięższe granie. Nie będziemy też zapominali o naszej regionalnej scenie muzycznej”. W planach są już m.in. sety przygotowywane przez nyskich dj-ów.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od budynku A. Na dwóch poziomach mieści się w nim m.in. obszerny sekretariat, sala konferencyjna, księgowość, administracja, kadry, dział promocji i sprzedaży, a także gabinet Dyrektora Zarządzającego, Dyrektora Kreatywnego. Natomiast budynek B to serce radia – na pierwszym piętrze studio, na drugim newsroom, a na parterze gabinet Redaktora Naczelnego i sala konferencyjna. Część emisyjno-produkcyjna składa się z trzech pomieszczeń – reżyserki emisyjnej, reżyserki produkcyjnej i wspólnego pomieszczenia studyjnego. Na wyposażeniu tego pierwszego znajduje się cyfrowa konsoleta, komputer emisyjny z programem Dynamix, dwa odtwarzacze CD, dwa mikrofony oraz dwa telefony. Do tego podświetlany stół i półka mogąca pomieścić kilka tysięcy płyt. W drugim znajduje się analogowa konsoleta, podwójny kompakt, mikrofon i komputery m.in. z programami Audacity i Dynamix. W studiu znajdują się cztery mikrofony. Dodatkową atrakcją jest podświetlany diodowo sufit.

Startowi Radia Nysa FM towarzyszyła akcja promocyjna. Na mieście rozwieszone zostały plakaty informujące o tym wydarzeniu, wyprodukowano nawiązujące stylistyką do amerykańskiego „I love NY” naklejki z hasłem „I love Radio Nysa” i ulotki. Przygotowano również ogromne ilości krówek w firmowym opakowaniu, którymi częstowani byli goście odwiedzający stację w pierwszych dniach emisji. Sygnał radia nadawany jest na częstotliwości 103,6 MHz z mocą ERP 2,0 kW. Z uwagi na górzysty teren i pracującą na tej samej częstotliwości stację czeską, zasięg jest ograniczony. Z mniejszymi lub większymi zakłóceniami mobilny odbiór możliwy był na trasie od Opola po Kłodzko. Stacji można też słuchać przez Internet. Szczegóły na stronie www.nysa.fm.

Sekretariat Radia Nysa FM
Sekretariat Radia Nysa FM

Studio emisyjne Radia Nysa FM
Studio emisyjne Radia Nysa FM

Odtwarzacze CD w studiu emisyjnym Radia Nysa FM
Odtwarzacze CD w studiu emisyjnym Radia Nysa FM

Słuchawki w studiu emisyjnym Radia Nysa FM
Słuchawki w studiu emisyjnym Radia Nysa FM

Mikrofon w studiu emisyjnym Radia Nysa FM
Mikrofon w studiu emisyjnym Radia Nysa FM

Mikrofon w studiu Radia Nysa FM
Odtwarzacze CD w studiu Radia Nysa FM

Studio produkcyjne Radia Nysa FM
Studio produkcyjne Radia Nysa FM

Logo Radia Nysa FM
Logo Radia Nysa FM

Obiekt nadawczy Radia Nysa FM w Wierzbięcicach
Obiekt nadawczy Radia Nysa FM w Wierzbięcicach

System antenowy Radia Nysa FM
System antenowy Radia Nysa FM

Zdjęcia: Dominika Kogut, Krzysztof Sagan
 Odnośniki  
  • www.nysa.fm
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Radiowe adresy

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku