RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Radiowe adresy (14): Nakło, Mickiewicza 3   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  pią 23 sie 2013 03:10
 Przeczytane:  2101 razy  

Radio nad Notecią

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami – trzydzieści kilometrów na zachód od Bydgoszczy – w samym sercu malowniczej Krajny, na prawym brzegu Noteci, znajduje się liczące niespełna dwadzieścia tysięcy mieszkańców miasteczko – siedziba niewielkiej stacji radiowej niesłusznie nazywanej jedynym samorządowym radiem w Polsce. Przy głównym trakcie prowadzącym przez wspomnianą miejscowość, będącym jeszcze do niedawna drogą krajową numer dziesięć, stoi wybudowany w 1874 roku budynek, w którym przez prawie siedem dekad mieściła się strzelnica. Niemal od samego początku – posiadając salę widowiskową, niewielki amfiteatr i restaurację – pełniła rolę w kształtowaniu rozwoju kulturalnego i patriotycznego mieszkańców okolicy. Przez kolejne lata gmach był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Dziś w Nakle – bo o tym mieście mowa – w budynku przy ulicy Mickiewicza 3 – mieści się Nakielski Ośrodek Kultury. A tam, na drugim piętrze od szesnastu lat swoją siedzibę ma Radio Nakło.Nakielski Dom Kultury - siedziba Radia Nakło
Nakielski Dom Kultury - siedziba Radia Nakło

Początków nadającej oficjalnie od 29 sierpnia 1997 roku stacji należy szukać jeszcze w „złotych latach” polskiego piractwa, zanim Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała pierwsze koncesje na nadawanie programów. Odpowiedzialnym za pierwsze, nielegalne próby przy użyciu 15-watowego nadajnika o pieszczotliwej nazwie „Iskierka” był zaprzyjaźniony z NOK Michał Nowak. To on zaszczepił w pracownikach tej instytucji pasję do radia. „Sygnał nadawany był na 68 MHz z groszami. Zasięg tej eksperymentalnej emisji wynosił jakieś pięć kilometrów” – wspomina Józef Rydzinski, jeden z budowniczych radia, późniejszy redaktor naczelny – „Ówczesna dyrektor ośrodka Elżbieta Jaranowska od razu podchwyciła temat i powołała grupę do tworzenia zalążka radia”. Pomysł zyskał też akceptację władz miasta. Pierwszy wniosek o koncesję złożony został w roku 1995, jednak wówczas częstotliwości dla radia w Nakle nie było. „W 1996 roku złożyliśmy drugi wniosek” – mówi Rydzinski – „Przesłuchanie przed KRRiT pod wodzą Marka Jurka odbyło się w Poznaniu. Komisja orzekła, że możemy się przygotowywać”. Sama koncesja trafiła do Nakielskiego Ośrodka Kultury w czerwcu 1997 roku. Wówczas trwała już budowa studia oraz linii przesyłowej łącząca NOK z niemal stuletnią wieżą widokową w pobliskim Parku Miejskim. Emisja próbna na częstotliwości 107,5 MHz z tymczasowego studia w wieży ruszyła już w lipcu. Miesiąc później odbyło się oficjalne otwarcie. „Na początku nadawaliśmy od 6 do 12” – wspomina Józef Rydzinski – „We wrześniu od 6 do 12 i od 15 do 17, a później już non-stop od 6 do 18”. Na wyposażeniu studia znajdowały się odtwarzacze CD i magnetofony studyjne, później popularne kaseciaki i dwa minidyski – jeden do nadawania, drugi do montowania. W 1998 roku radio rozpoczęło emisję całodobową. „Zebraliśmy pieniądze i kupiliśmy odtwarzacz CD z wieloma talerzami” – wspomina Rydzinski – „Nazywaliśmy go memlok... bo memłał utwory”. Rok później pojawił się pierwszy komputer.

Studio emisyjne Radia Nakło. Przed mikrofonem Eugenia Czyż-Rydzinska.
Studio emisyjne Radia Nakło. Przed mikrofonem Eugenia Czyż-Rydzinska.

O tym, że w budynku Nakielskiego Ośrodka Kultury mieści się radio informuje tablica nad wejściem od strony ulicy. Aby trafić do redakcji trzeba wejść klatką schodową na drugie piętro – tam oczom ukazuje się duży napis „Tu Radio Nakło 107,5 FM”. Warunki lokalowe są dość skromne – punktem centralnym jest duży pokój z kanapą, fotelem, ławą, regałem i biurkiem pełniący jednocześnie rolę sekretariatu i pomieszczenia redakcyjnego. Stamtąd trzy pary drzwi prowadzą do newsroomu, studia produkcyjnego z płytoteką oraz bloku emisyjnego złożonego z reżyserki i studia serwisowego. Taki układ pomieszczeń obowiązuje od roku 2009, wcześniej studio emisyjne znajdowało się w dzisiejszym newsroomie. „Dokonaliśmy przebudowy, bo stare studio się odtłumiło” – wspomina Józef Rydzinski – „Za oknem była linia kolejowa i ulica będąca drogą krajową, którą codziennie przejeżdżało mnóstwo samochodów”. Wówczas studio emisyjne zamieniło się miejscami ze studiem produkcyjnym, które miało widok na park. Warto też dodać, że w minionej dekadzie przy zabytkowej wieży widokowej wybudowana została nowa, dwukrotnie wyższa wieża kratownicowa, na której zawieszone zostały nowe anteny nadawcze. Radio zwiększyło też moc ERP do 250 W i objęło zasięgiem cały powiat.

Józef Rydzinski w studiu emisyjnym
Józef Rydzinski w studiu emisyjnym

Dziś czasy, gdy w całym radiu był tylko jeden komputer pamiętają tylko najstarsi stażem pracownicy. Teraz w samym tylko studiu emisyjnym są dwa – jeden z programem do emisji Jazler, drugi – z możliwością nagrywania – dla prowadzącego. Obok nich na stole stoi serce radia – konsoleta Soundcraft Spirit FX8, dwa odtwarzacze płyt kompaktowych Sony (CDP-XE220 i CDP-XE270), dwa mikrofony pojemnościowe (AKG C 2000 B dla prowadzącego i Samson C03 dla gościa) oraz tuner Philipsa do kontroli emisji i wzmacniacz Technicsa. A nieco dalej – hybryda telefoniczna i oczywiście monitory odsłuchowe. Znajdujące się za szybą studio serwisowe wyposażone jest w jeden mikrofon Samson C03. Reporterzy przygotowujący materiały do audycji korzystają z rejestratorów ZOOM H2 i ZOOM H4. Nagrane dźwięki mogą montować w studiu produkcyjnym, korzystając z komputera do odtwarzania i rejestracji dźwięku, konsolety Soundcraft Spirit SX, kompaktu Diora CD 502 oraz magnetofonu kasetowego.

Konsoleta emisyjna Soundcraft Spirit FX8
Konsoleta emisyjna Soundcraft Spirit FX8

Na przestrzeni lat radio cały czas pozostawało lokalne i skupiało się na sprawach Nakła i powiatu nakielskiego. „W pierwszych latach działalności były co prawda próby fuzji z Radiem Pomoże z Bydgoszczy” – wspomina Rydzinski – „ale zgodnie z koncesją nie było to możliwe. Później współpracowaliśmy z Radiem 100 z Piły. Wymienialiśmy się tematami ogólnymi, ale to też nie wyszło”. Ostatecznie radio tylko okazjonalnie współpracuje z innymi nadawcami. Jednym z największych wydarzeń tego typu była wizyta papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy w roku 1999. Wówczas relacje dziennikarza Radia Nakło można było usłyszeć między innymi w Radiu Bieszczady i Radiu 100. Dziś program stacji tworzony jest przez trzech etatowych pracowników oraz wolontariuszy i stażystów. W codziennej ramówce znajdują się pasmo poranne i popołudniowe, a także serwisy informacyjne, publicystyka i audycje poradnicze. „Mamy tematykę ogrodniczą, medyczną, turystyczną” – wylicza Eugenia Czyż-Rydzinska. W wybrane dni tygodnia pojawia się też pasmo wieczorne i audycje autorskie, jak „Singiel też człowiek” czy „Czadlista”. W weekendy od 9 do 13 nadawane jest pasmo z muzyką lekką, łatwą i przyjemną. „Audycja jest słuchana na ulicach, a jak robi się ciepło to na działkach jest jeden wielki radiowęzeł” – mówi Rydzinski – „Zastanawiające z socjologicznego punktu widzenia jest to, że więcej entuzjazmu u słuchaczy wzbudzają śląskie szlagiery niż muzyka pochodząca z naszego regionu”. W radiu można też usłyszeć transmisje sesji Rady Miasta oraz dożynek gminno-powiatowych. „Ponadto transmitujemy niedzielną mszę świętą” – dodaje Józef Rydzinski – „na przemian z dwóch nakielskich kościołów, świętego Wawrzyńca i świętego Stanisława. Swego czasu była też letnia kawiarenka”. W te wakacje w jej miejsce pojawia się codzienne pasmo „Studio Lato” nadawane od godziny 11 do 13 i powtarzane pomiędzy 20 a 22. W programie prowadzonym przez radiowe małżeństwo – Józefa Rydzinskiego i Eugenię Czyż-Rydzinską – jest czas na rozmowy z ciekawymi ludźmi, konkursy i powieść. „Ewenementem jest czytanie »Lessie wróć« na żywo przy tym mikrofonie” – mówi Rydzinski. „A nie jest to pierwsza książka” – dodaje jego żona – „Wcześniej mieliśmy między innymi »Pana Tadeusza« i autobiografię Ireny Jarockiej”. Wśród osób goszczących w audycji można wymienić dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy koło Nakła, panią prezes Nakielskiego Chóru Kameralnego, wikariuszy z miejscowych parafii oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS.

Muzycznie w radiu można usłyszeć zarówno muzykę ludową wykonywaną przez miejscowy zespół, polskie przeboje lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych takich wykonawców jak Zbigniew Kurtycz, Ludmiła Jakubczak czy Anna German, jak i zespoły metalowe. Na co dzień jest to jednak muzyka środka. Te starsze nagrania nadawane są w audycjach pani Eugenii – wspomnianym już „Studiu Lato” i weekendowych „Muzycznych klimatach”. „O Annie German dopiero było w filmie. A my mamy cały czas Annę German na antenie” – mówi autorka – „Słuchacze dziękują nam za takie programy, za te powroty. Gościliśmy już Sławę Przybylską, Irenę Santor, Halinę Kunicką czy Krzysztofa Krawczyka”. Od 2006 roku Radio Nakło obecne jest w internecie, dzięki czemu emitowane audycje trafiają również do słuchaczy poza granicami kraju. „Mamy sygnały, że słuchają nas w Toronto, Berlinie” – mówi Rydzinski – „ale też w Austrii, Szwecji, Japonii czy Australii...”. „Ostatnio odwiedziła nas słuchaczka z Kanady” – dodaje Czyż-Rydzinska. W te wakacje radio świętować będzie szesnaste urodziny. W najbliższych planach jest światłowodowe połączenie studia z nadajnikiem oraz uruchomienie sygnału RDS. NOK złożył już też wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie wygasającej w przyszłym roku koncesji na kolejne dziesięć lat.

Audycja „Studio Lato” – Eugenia Czyż-Rydzinska i Józef Rydzinski
Audycja „Studio Lato” – Eugenia Czyż-Rydzinska i Józef Rydzinski

Wejście do siedziby Radia Nakło
Wejście do siedziby Radia Nakło

Drugie piętro Nakielskiego Ośrodka Kultury
Drugie piętro Nakielskiego Ośrodka Kultury

Sekretariat i jednocześnie pokój redakcyjny
Sekretariat i jednocześnie pokój redakcyjny

„Studio Lato” chwilę przed lekturą
„Studio Lato” chwilę przed lekturą

Studio serwisowe
Studio serwisowe

Mikrofon Samson C03 w studiu serwisowym
Mikrofon Samson C03 w studiu serwisowym

Studio nagraniowe
Studio nagraniowe

Płytoteka w studiu nagraniowym
Płytoteka w studiu nagraniowym

Wieża w Parku Miejskim
Wieża w Parku Miejskim
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Radiowe adresy

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Radiowe adresy (14): Nakło, Mickiewicza 3 | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.