RadioPolska  
Strona główna
Aktualności
Radiowe adresy
Wykaz
Odbiór
RDS
Wspomnienia
Historia
Teoria
Temat do dyskusji
Linki
Download
Redakcja
Forum
WikiRadioPolska (test)
Obiektyw nadawczy


 Serwisy regionalne  
e-ter.pl (Białystok)
Małopolskie Media
Media Lubuskie
Media Łuków
Media Podkarpacia
Śląsk FM
Świat w 3D - Media w Lublinie i Warszawie
Inne

 Współpraca  
Polska AM
fmdx.pl
PortalMedialny.pl
Nadaje.com

 Menu Użytkownika  
Login:

Hasło:

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik


 Historia radiofonii w Polsce: Światowe początki   
 Autor:  Krzysztof Sagan
 Data:  sob 31 sie 2013 02:18
 Przeczytane:  1941 razy  

Światowe początki

Istnienie fal elektromagnetycznych przewidział teoretycznie w 1864 roku James Clerk Maxwell (1831-1879). Ich obecność wynikała ze skonstruowanego przez niego układu równań opisującego elektryczność i magnetyzm. Doświadczalnie istnienie tych fal wykazał Heinrich Hertz (1857-1894). Wytworzył je w eksperymencie przeprowadzonym w roku 1887. Za źródło posłużył mu złożony z dwóch krótkich przewodników i źródła drgań elektrycznych dipol (dipol Hertza). W wyniku kolejnych doświadczeń wykazał, że fale elektromagnetyczne mają charakter światła. Po przeprowadzeniu doświadczeń Hertz powiedział: „... fale te nigdy nie znajdą żadnego zastosowania praktycznego, ich odkrycie ma jedynie znaczenie czysto poznawcze”. Podobne eksperymenty prowadził również brytyjski naukowiec Oliver Lodge. W sierpniu 1894 roku podczas jednego ze swoich wykładów wykorzystując alfabet Morse’a nawiązał łączność radiową pomiędzy salą wykładową a laboratorium. Ostatecznie jednak – podobnie jak Hertz – uznał, że komercyjne zastosowanie tego wynalazku będzie nieopłacalne.Jak bardzo mylili się obaj naukowcy pokazali kilka lat później Guglielmo Marconi (1874-1937), Aleksander Popow (1859-1905) i Nikola Tesla (1856-1943). Pierwszy z nich uważany jest za ojca radia na zachodzie, drugi na wschodzie. Prawa trzeciego do tego tytułu uznał Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, choć już po jego śmierci. Wcześniej – w roku 1909 – Marconi odebrał nagrodę Nobla za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej. Swoje eksperymenty prowadził od roku 1895. Sam Popow w tym czasie publicznie prezentował już skonstruowany przez siebie odbiornik. Mimo to nigdy nie uważał siebie za wynalazcę radia. Opracowaną wcześniej przez Teslę technologię po prostu wykorzystał m.in. do łączności między okrętami. Mimo to jako datę narodzin radia przyjęło się uznawać rok 1897, kiedy to Marconi opatentował zespół nadawczo-odbiorczy pozwalający przesyłać na odległość sygnały alfabetem Morse’a, tak zwany telegraf bez drutu.

Początkowo zasięg uzyskiwany w tych eksperymentach był niewielki. Pierwszy telegram wysłany przez Popowa pokonał odległość 250 metrów. Rok później naukowiec osiągnął zasięg pięciu kilometrów. Przełom nastąpił na początku dwudziestego wieku, kiedy to Marconiemu udało się przesłać sygnał przez Atlantyk. Niektórzy właśnie to wydarzenie uważają za początek radia. Trzeba jednak pamiętać, że do radia jakie znamy dziś, droga była jeszcze bardzo daleka. Nadawane alfabetem Morse’a komunikaty służyły najczęściej do przekazywania informacji między dwoma stacjami nadawczo-odbiorczymi. Głos ludzki na falach radiowych popłynął po raz pierwszy już na przełomie XIX i XX wieku. Zasięg zrozumiałego przekazu był jednak znacznie mniejszy niż w przypadku alfabetu Morse’a. Muzyka w eterze pojawiła się kilka lat później. Pierwsze audycje nadawane były nieregularnie. Z uwagi na brak sprzętu ich odbiorcami byli głównie operatorzy radiowi na statkach.

Regularne audycje słowno-muzyczne pojawiły się w amerykańskim eterze w drugiej dekadzie XX wieku, jeszcze przed przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej. Już wtedy można było usłyszeć transmisje choćby z nowojorskiej opery. Oficjalnie jednak za pierwszą stację radiową nadającą regularny, komercyjny program uznawane jest KDKA z Pittsburga. Zaczęło się od polityki – 2 listopada 1920 roku, na dzień przed tym gdy zrobiły to gazety, Frank Conrad podał poprzez skonstruowany przez siebie nadajnik wynik wyborów prezydenckich. Odzew był tak duży, że od następnego dnia zdecydował się rozpocząć emisję codziennych audycji. W Europie proces ten rozpoczął się dwa lata później – na pierwszy ogień poszły Anglia, Francja i Niemcy. W roku 1923 na starym kontynencie działało już 18 stacji nadawczych. Przed nami swoje stacje usłyszeli również mieszkańcy Czechosłowacji i Związku Radzieckiego.
 Odnośniki  
  • Więcej autorstwa Krzysztof Sagan
  • Więcej z sekcji Historia

  •  Opcje Artykułu  
  • Wyślij Znajomemu
  • Wersja Do Wydruku


  • Historia radiofonii w Polsce: Światowe początki | 0 komentarzy | Załóż Konto
    Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.